Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Chytré hodinky

Jak vybrat chytré hodinky?

 
Když vás požádají o ruku, řekněte „ano“.
 
Hodinky se dříve nosily pouze v kapse a až s příchodem 19. století se přesunuly na zápěstí. Stejným, jen výrazně rychlejším vývojem, nyní prochází mobilní telefony, které ti největší výrobci zmenšují do podoby takzvaných chytrých hodinek neboli smartwatch.
 
 
 
 
Chytré hodinky zatím fungují většinou přes Bluetooth jako doplněk mobilu, ale některé už si poradí i bez něj. Přinejmenším ukazují čas a měří tep (v klidu) či nachozenou vzdálenost. Můžete si na nich nastavit budík, přehrát hudbu, nahrát hlasový záznam, a s některými dokonce i fotit, ale plného využití všech jejich funkcí dosáhnete až po spárování s mobilním telefonem.
 
Poté vám zobrazí třeba notifikace z Facebooku či Messengeru, na které většinou můžete i reagovat, upozorní vás na událost v kalendáři nebo na změnu skóre ve sportovním utkání, které vás zajímá. Umožňují vám sjíždět sociální sítě kdekoli, přepínat písničky v mobilu, a některé modely dokonce i přímo telefonovat.
 
Mobily, tak jak je známe dnes, už možná za pár let budou podobným přežitkem jako kapesní hodinky.
 
 
 
 

Základem už dávno není jen ukázat čas

 
Všechny hodinky jsou vybavené pohybovými senzory, které měří vaši denní i noční aktivitu (ušlé kroky či kvalitu spánku), a z pohybu umí odhadnout spálené kalorie. Samozřejmostí bývá integrovaný přehrávač hudby. Můžete si na nich nastavit osobní cíle, k jejichž dosažení vás budou motivovat a pokud třeba budete dlouho nečinně sedět, řeknou vám, ať se začnete hýbat. Kromě toho vás na displeji nebo pomocí vibrací upozorní na příchozí hovor, zprávu či jinou událost, a ty nejchytřejší vám dokonce umožní hovor přijmout a na zprávu odpovědět. To díky Bluetooth, pomocí kterého komunikují s vaším mobilním telefonem.
 
U těch nejlepších pak najdete i měřič srdečního tepu, výškoměr nebo GPS.
 
 
 
 

 

Podle čeho vybírat?

 

• Operační systém a kompatibilita

Podobně jako mobilní telefony pracují i chytré hodinky na operačních systémech. Mnoho výrobců si vyvinulo své vlastní, které jsou kompatibilní jak s iOS, tak s Androidem či Windows Phone, ale třeba Apple Watch vám se Samsungem kamarádit nebudou a naopak. Myslete také na to, že u méně známých výrobců není český jazyk samozřejmostí. Pokud tedy máte iPhone, pořiďte si Apple Watch. A pokud naplno využíváte služby od Googlu, sáhněte po Android Wear. To jsou jistoty.
 
 
 

• Baterie

Mobilní telefony jsme zvyklí nabíjet denně či jednou za dva dny a nejinak tomu je i s chytrými hodinkami. Výdrž baterie se zde pohybuje mezi 1 a 5 dny, přičemž dražší model rozhodně neznamená delší výdrž. Většinou dokonce naopak. Pohotovostní doba se standardně udává v hodinách a neměla by být hlavním parametrem při výběru, protože čím více funkcí hodinky mají, tím více energie spotřebují. Za 1 až 2 hodiny jsou však plně nabité.
 
 
 

• Design

Vzhled bývá u módních doplňků důležitější než samotná funkčnost, a u hodinek to platí dvojnásob.
 
 

Vybrat si můžete ze dvou základních typů:
 
a) Hodinky s hranatým displejem – jsou přirozenější pro technologii 
dotykového ovládání a typické pro smartwatch jako takové. Ve společnosti navíc budou vždy velmi nápadné, což je také jeden z důvodů, proč třeba Apple ani jiné nedělá. 
 
b) Hodinky s kulatým displejem – jsou dnes jen těžko rozeznatelné od klasických ciferníků. Působí elegantněji a není problém si je vzít k obleku.
 
Důležitý je také materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobeny, a to jak pro jejich odolnost, tak pro vzhled. Dražší modely často kombinují sklo s kovem či keramikou, díky čemuž nejenže ustojí nějaké ty pády, ale navíc působí opravdu elegantně, zatímco levnější hodinky bývají celé z plastu.
 
 
 

• Funkce a výbava

Frekvence procesoru je sice jedním z nejvíce zobrazovaných parametrů, ale stejně jako u mobilních telefonů platí, že rychlost zařízení je dána sladěním hardwaru a softwaru. Proto budou hodinky s vlastním operačním systémem i s nižší frekvencí procesoru rychlejší než hodinky s vyšší frekvencí, ale univerzálním systémem.
 
Dražší hodinky (za několik tisíc korun) s možností instalace aplikací a aktivní prací s notifikacemi mívají minimálně dvoujádrový procesor a 512MB operační paměť. Nad hardwarovou výbavou tak v podstatě nemusíte příliš přemýšlet, protože vyplyne z využití hodinek a funkcí, které po nich požadujete.
 
Zde je také nutné si rozmyslet, zda chcete přímo na hodinkách aktivně reagovat na notifikace, nebo vám stačí mít o nich přehled. Smartwatch se totiž v zásadě dělí na dvě skupiny- jedna z nich vám umožňuje odpovídat na zprávy (diktováním či přednastavenými frázemi) a přijímat hovory, ale druhá slouží jen jako zrcadlo displeje mobilního telefonu. 
Takové hodinky vás upozorňují na příchozí hovory, přijaté zprávy či oznámení v Messengeru a na Facebooku, které si můžete i přečíst, ale tím to pro vás končí. Reagovat ani pouhým palcem nahoru u nich není možné.
 
 
 

• Displej

Na rozdíl od mobilních telefonů či počítačů byste se při výběru hodinek 
neměli tolik soustředit na rozlišení displeje či podání barev, ale hlavně na čitelnost na slunci. U levných modelů byste totiž za pěkného slunečného počasí nemuseli přečíst ani čas, natož zprávy. 
 
 
Na výběr máte ze dvou variant displejů:
 
a) IPS – levnější varianta s horším podáním barev (zvláště černé), ale s dobrým poměrem ceny a kvality.
 
b) (AM)OLED – šetrnější ke zraku, skvělá čitelnost na slunci a výborné pozorovací úhly a barvy, ale připlatíte si za něj.
 
 
 

• Ovládání

Levnější modely se často ovládají výhradně pomocí dotykového displeje, některé z nich pak po vzoru klasických digitálních hodinek ještě postranními tlačítky.
 
Apple své hodinky vybavil ikonickým kolečkem na straně displeje, které funguje jako tlačítko (zmáčknutím) i jako zoom (otáčením), což se v rozlehlém menu na malém displeji opravdu hodí. Navíc je díky tomu každý hned pozná.
 
Samsung zase některé své modely osadil otočným kroužkem okolo celého „ciferníku“, jehož otáčením přepínáte mezi aplikacemi a ovládáte i další funkce hodinek.
 
Je dobré si předem vyzkoušet, zda vám daný typ ovládání vyhovuje, ale u všech známých výrobců je tak intuitivní, že si na něj zvykne opravdu každý.
 
 

 

Na kolik mě hodinky vyjdou?

 

Jak jsme si řekli, chytré hodinky jsou hlavně módním doplňkem, a u toho platí, že jeho cena nemusí nutně vypovídat o kvalitě. Vyšší cena většinou nepřináší delší výdrž baterie či lepší technické specifikace, ale je dobré mít alespoň základní přehled.
 
 
 
 

Kdy sáhnout po Apple Watch?

 

Rozhodně pokud máte iPhone (u 3. série iPhone 5S a novější). iOS je sice kompatibilní s operačními systémy mnoha výrobců hodinek, ale žádné spojení není tak dokonalé. 
 
S přednainstalovanými zdravotními aplikacemi monitorují Apple WatchSeries 3 po celý den váš srdeční tep, pomáhají ho pravidelně zklidňovat a také uvolňovat mysl pomalým hlubokým dýcháním.
 
Jsou vodotěsné do 50 metrů a odolají i slané vodě, ale jejich největší nevýhodou je slabá výdrž baterie. Apple uvádí až 18 hodin, což v praxi znamená nutné nabití každý večer.

 

Porovnat chytré hodinky