Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat chytré hodinky?

Chytré hodinky nabízí řadu funkcí, z nichž přesný čas je paradoxně tou nejméně zajímavou. Zobrazují notifikace, měří tělesné funkce, sledují aktivitu, lze s nimi ovládat telefon na dálku, komunikovat přes ně nebo s nimi bezkontaktně platit v obchodě. Některé cílí na aktivní sportovce, jiné lákají na elegantní provedení a funkce. Které zvolit ze široké nabídky vám nyní poradíme.

 • Regina, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 6 min.

Druhy nositelných zařízení

Chytré hodinky

Chytré hodinky jsou svým vzhledem nejblíž klasickým hodinkám. Některé modely jsou navíc dostatečně elegantní i ke společenskému oděvu.

Upozorní vás na notifikace, příchozí volání či zprávy (některé umožní i odpovědět), lze jimi ovládat přehrávač či měřit tělesnou aktivitu během aktivního sportu, klidu i spánku. Řada modelů umožňuje nainstalovat další aplikace, vzhled ciferníku a další doplňky.

 • Větší množství funkcí

 • Notifikace a ovládání telefonu

 • Přehledný velký displej

 • Kratší výdrž baterie

 • Vyšší cena oproti chytrý, náramkům

Chytré hodinky

Chytré náramky

Chytré náramky jsou ta nejjednodušší a nejlevnější nositelná chytrá zařízení. V drtivé většině mají jednoduchý úzký displej, který zobrazuje pouze základní informace. Cílem chytrého náramku je data především sbírat, zobrazit si je můžete později v aplikaci na svém chytrém telefonu.

Chytré náramky vám změří zdolanou vzdálenost i tepovou frekvenci, spočítají kroky a spálené kalorie a informují vás o notifikacích telefonu.

 • Nízká cena

 • Malé rozměry

 • Zobrazení pouze základních informací

 • Nutnost propojení s chytrým telefonem

 • Přesnost měřených údajů u levnějších modelů (tep, vzdálenost)

Chytré náramky

Sporttestery

Sporttestery nabízí vyšší odolnost, pokročilé sportovní funkce a cílí na aktivní sportovce. Obvykle mají vlastní GPS nebo GLONASS čip a umožňují tak přesně zaznamenávat zdolanou trasu a navigovat vás, aniž byste u sebe museli mít mobil.

Pro přesnější měření můžete sporttestery bezdrátově spárovat s hrudním pásem.

 • Vyšší odolnost proti mechanickému poškození

 • Delší výdrž baterie

 • Zpravidla vlastní GPS

 • Design je zaměřen především na funkčnost

 • Mohutnější provedení

Sporttestery

Podle čeho vybírat

Operační systém a kompatibilita

Podobně jako mobilní telefony pracují i chytré hodinky na operačních systémech. Mnoho výrobců si vyvinulo své vlastní, které jsou kompatibilní jak s iOS, tak s Androidem či Windows Phone, ale třeba Apple Watch vám se Samsungem kamarádit nebudou a naopak. Myslete také na to, že u méně známých výrobců není český jazyk samozřejmostí.

Význam OS pro aplikace

Operační systém také určuje, jaké aplikace (pokud vůbec) lze do hodinek vlastně stáhnout. Android Wear či Watch OS (Apple) instalaci aplikací umožňují (např. Instagram, Twitter, Facebook, Facebook Messenger, Livesport, Uber, Shazam, Počasí atp.), a vaše hodinky tak nejsou pouhým zrcadlem mobilního displeje, ale proměňují je v „prodlouženou ruku“ telefonu.

Procesor a operační paměť

Frekvence procesoru je sice jedním z nejvíce zobrazovaných parametrů, ale stejně jako u mobilních telefonů platí, že rychlost zařízení je dána sladěním hardwaru a softwaru. Proto budou hodinky s vlastním operačním systémem i s nižší frekvencí procesoru stejně rychlé, ne-li rychlejší, než hodinky s vyšší frekvencí, ale univerzálním systémem.

Dražší hodinky (za několik tisíc korun) s možností instalace aplikací a aktivní prací s notifikacemi mívají minimálně dvoujádrový procesor a 512MB operační paměť.

Výdrž baterie

Podobně jako chytrý telefon, i chytré hodinky si vyžádají nabíjení jednou za den, nebo za dva. Výdrž baterie se obvykle pohybuje mezi 1 a 5 dny, přičemž dražší model neznamená automaticky delší výdrž. Většinou je tomu spíše naopak, protože čím více funkcí hodinky mají, tím více energie spotřebují. Za 1 až 2 hodiny jsou však plně nabité. Způsoby nabíjení se u jednotlivých modelů různí - některé si vystačí s klasickým USB, jiné můžete nabíjet bezdrátově a jiné zase jejich vlastní nabíječkou obsaženou v balení. Žádný způsob sice nepředstavuje komplikaci, ale klasické USB je zárukou, že vždy seženete potřebný kabel.

Nabíjení chytrých hodinek.

Ovládání

Levnější modely budete ovládat pravděpodobně výhradně pomocí dotykového displeje, některé jsou pak po vzoru klasických digitálních hodinek vbaveny ještě postranními tlačítky.

 • Apple své hodinky vybavil ikonickým kolečkem na straně displeje, které funguje jako tlačítko (zmáčknutím) i jako zoom (otáčením), což se v rozlehlém menu na malém displeji opravdu hodí.

 • Samsung zase některé své modely osadil otočným kroužkem okolo celého ciferníku, jehož otáčením přepínáte mezi aplikacemi a ovládáte i další funkce hodinek.

Je dobré si předem vyzkoušet, zda vám daný typ ovládání vyhovuje, ale u všech známých výrobců je tak intuitivní, že si na něj časem neochybně zvyknete.

Personalizovaný displej je jednou z výhod chytrých hodinek.

Displej

Rozlišení displeje chytrých hodinek není samo o sobě příliš vypovídající, důležitější je hodnota PPI (počet pixelů na palec), která vychází z poměru rozlišení a velikosti displeje. Co se velikosti týče, rozměrnější displej obsáhne více informací a bude čitelnější, ale rychleji zkonzujume baterii. To stejné platí se světelností displeje (udává se v cd/m2).

Technologie displeje

 • IPS – levnější varianta s horším podáním barev (zvláště černé), ale s dobrým poměrem ceny a kvality.
 • OLED/AMOLED – šetrnější ke zraku, skvělá čitelnost na slunci a výborné pozorovací úhly a barvy, cenově je však náročnější.

Zajímavá funkce „Always-on“, která udržuje displej neustále zapnutý. Hodinky tak ukazují čas a základní informace, i když jsou položené na stole před vámi, a vy tak nemusíte mačkat žádná tlačítka ani kroutit zápěstím, abyste se dozvěděli kolik je hodin.

Odolnost

Některé hodinky nesmí přijít do kontaktu s vodou, některé jsou voděodolné do sprchy a deště a jiné dokonce vodotěsné a můžete je nosit při potápění. Hloubka, do které se s nimi můžete ponořit, se pak liší od 5 do 50 metrů. Dobře si rozmyslete, jak budete hodinky používat a zda je vodotěsnost do 50 metrů nutná. Na druhou stranu do deště či do sprchy s nimi jednou vejde každý.

Tabulka voděodolnosti hodinek

Voděodolnost udává, jak velkému tlaku vody jsou hodinky schopny odolat. Udává se v atmosférách (ATM), přičemž platí, že 1 ATM = 10 metrů vodního sloupce.

Označení vodotěsnosti Stříkající voda Sprchování, mytí rukou Plavání, potápění Hlubinné potápění
3 ATM ANO NE NE NE
5 ATM ANO ANO NE NE
10 ATM ANO ANO ANO NE
20 ATM ANO ANO ANO ANO
30 ATM ANO ANO ANO ANO
50 ATM ANO ANO ANO ANO
100 ATM ANO ANO ANO ANO

Design a materiál

Vzhled bývá u módních doplňků pro někoho důležitější než samotná funkčnost. U hodinek, které na vaší ruce zahlédne každý, to platí dvojnásob. Vybrat si můžete ze dvou základních typů:

 • Hodinky s hranatým displejem – jsou přirozenější pro technologii dotykového ovládání a typické pro smartwatch jako takové.

 • Hodinky s kulatým displejem – jsou dnes jen těžko rozeznatelné od klasických ciferníků. Působí elegantně a není problém si je vzít ke společenskému oděvu.

Materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobeny souvisí s odolností, ale také částečně se vzhledem. Dražší modely často kombinují sklo s kovem či keramikou, díky čemuž nejenže ustojí pády a otlučení, působí také velmi noblesně. Cenově méně náročné hodinky bývají celé z plastu nebo silikonu, jsou zase vhodné na sport a výhodou je u nich nízká váha.

Pásky k chytrým hodinkám

Samostatnou kapitolou je pak výběr pásku. Ten může být silikonový, kovový i kožený, ale hlavně je téměř vždy vyměnitelný. Nic vám tak nebrání vyzkoušet si každý den jiný nebo je střídat sezónně. Pásky a další příslušenství k chytrým hodinkám naleznete i v kategorii Příslušenství k chytrým hodinkám.

Zvolte pásek, který bude ladit k vašemu outfitu.

Funkce a výbava

NFC a bezkontaktní platby

Skrze NFC technologii můžete provádět bezkontaktní platby za podpory standardů jako Google Pay, Garmin Pay, Samsung Pay a Apple Pay. Je-li pro vás tato funkce důležitá, doporučujeme ověřit, zda daná služba funguje v ČR a zda ji podporuje i vaše banka.

Volání a SMS

Notifikace na hovory a příchozí zprávy je poměrně běžnou funkcí, pokud však chcete hovory uskutečňovat přímo z hodinek, ujistěte se, že mají vestavěný mikrofon a reproduktor. Jejich pouhá přítomnost však nezaručuje schopnost telefonování. Mikrofon totiž může sloužit jen k hlasovému ovládání hodinek a reproduktor k přehrávání hudby.

Některé modely disponují slotem pro SIM kartu nebo zabudovanou eSIM, takže k volání už nepotřebujete mít připojený mobil.

Další funkce

 • Wi-Fi – přímé připojení k internetu, umožní stahování dat či aplikací nezávisle na mobilním telefonu.
 • ANT+ – komunikační protokol primárně využívaný pro připojení ke sportovním doplňkům, dosah až 10 metrů, nízká spotřeba energie.
 • Kalendář – upozorní vás na plánované schůzky a další události.
 • Hudební aplikace – skrze chytré hodinky můžete ovládat přehrávač hudby v mobilu, hlasitost apod.
 • Ovládání spouště fotoaparátu v mobilu – hodí se při focení selfie nebo skupinových fotografií.
 • Měření srdečního tepu – většina chytrých hodinek měří tep ze zápěstí, další pak umožňují připojení hrudního pásu, který je přesnější .
 • Měření okysličení krve – snímač saturace kyslíku v krvi, může včas upozornit na zdravotní problémy. U zdravého člověka by měla hodnota dosahovat 95 - 99 %.
 • Měření krevního tlaku – funkce je užitečná zejména pro osoby s kolísajícím krevním tlakem nebo potížemi se srdcem.
 • Teploměr – je schopen změřit aktuální okolní teplotu vzduchu, případně i vaši tělesnou teplotu.
 • G – senzor (akcelerometr) – slouží k přesnému sledování pohybu, reaguje na naklonění a zrychlení přístroje.
Chytré hodinky vám nabídnou nepřeberné množství funkcí a aplikací.

Příslušenství

Příslušenství k chytrým hodinkám

Příslušenství k chytrým náramkům

iHealth

Chytré brýle

Nejčastější dotazy

Jaký je rozdíl mezi hodinkami a náramkem?

Nejčastěji výbavou a funkcemi, dále poté designem a v neposlední řadě cenou - ta se však vždy v každé kategorii odvíjí od výbavy konkrétního modelu. Platí ovšem, že chytré náramky jsou cenově dostupnější, zejména díky menšímu množství funkcí.

Budou chytré hodinky kompatibilní s mým telefonem?