Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Chytré hodinky

Jak vybrat chytré hodinky?

Orientovat se ve funkcích a všemožných vymoženostech chytrých hodinek, může být někdy pořádný oříšek. Přesto, že se jedná o jeden z nejnovějších přírůrstků moderní technologie, je na poli chytrých hodinek z čeho vybírat. Připravili jsme pro vás pár tipů, podle kterých se při takovém výběru řídit. 
 
 

Vzhled 

Chytré hodinky jsou stále chápány především jako módní doplněk. Budete je nosit den, co den. Na co desítky funkcí, pokud se za ně budete stydět? Ještě dříve byste moc na výběr neměli. Většina modelů byla nevkusná a hranatá, šlo především o jejich funkčnost. Dnes ale na trhu najdete hodinky kulaté, hranaté, s koženým páskem, silikonovým, kovovým apod. Zkrátka se můžete rozhodnout dle svého kusu. 
 
 

Podpora SIM a SD karty? 

Je důležité si určit, k čemu vlastně hodinky budete potřebovat. Stačí Vám sledovat, co se děje na Vašem smartphonu, nebo chcete mobilní telefon zcela nahradit? Zde přichází na řadu volba hodinek s podporou SIM a SD karty. Tuto možnost nalezneme především u novějších modelů ,,čínských‘‘ hodinek. Pro mnoho uživatelů je právě tato funkce klíčová. Vnitřní paměť chytrých hodinek nemusí být dostačující, proto je velikou výhodou paměť navýšit přídavnou SD Kartou.
 
 

Kompatibilita s telefonem

Ať máte Apple, Samsung či HTC, vždy si nejdříve zjistěte, zda  je váš telefon s hodinkami kompatibilní. Jinak mohou z chytrých hodinek být jen hodinky k zobrazení času. Pokud však chcete hodinky využívat samostatně se SIM kartou, na mobilní telefon neberte ohled.
 
 

Operační systém

Na trhu nalezneme širokou škálu chytrých hodinek, s čímž souvisí také vývoj nových operačních systémů a kompatibilních aplikací. Google má pod svými křídly Android wear, jenž naleznete hlavně u dražších modelů. S touto platformou se Vám zároveň dostane péče od Googlu a možnosti stahování různých aplikací. Vlastní software vyvíjí také Samsung, Apple či různí čínští výrobci.
 
 

Cena

Najdete kusy za pár stovek i ty za několik desítek tisíc. Uznejte sami, jaký poměr cena/výkon je pro vás rozumný a zda si potrpíte na zavedené značky, nebo na progresivní modely s mnohdy lepšími vlastnostmi, než mají světové firmy. Uživatel, jenž zvažuje první nákup chytrých hodinek, by se měl zamyslet, zda musí nutně sáhnout ihned po nejdražších modelech, či zvolit levný model se základními funkcemi. Někdo si bez chytrých hodinek neumí svůj život představit, jiní je používají příležitostně nebo pouze jako módní doplněk. Pokud bychom se ale bavili o nejdražších modelech, vyjde nás tato ,,ozdoba‘‘ velice draho. 
 
 

Kapacita baterie

Nepodceňujte baterii. Je to elektronika, takže baterii budete muset dobíjet a postupem času její životnost klesá. Výhodou je Li-Ion baterie, kterou lze jednoduše vyměnit. Průměrná kapacita baterie se pohybuje okolo 300-400 mAh Výdrž baterie je velice individuální a záleží na náročnosti spotřebitele a intenzitě využívání. Některé musíte nabít po pár hodinách, jiné po několika dnech. Zhruba 24 hodin je hranice, která dělí slušné hodinky od těch slabších. Zde neplatí pravidlo – čím dražší tím lepší. 
 
 

Zajímavé funkce

Samozřejmostí je volání a SMS. Oceníte i další funkce jako budík, krokoměr, notifikace z mobilních aplikací, sledování kvality spánku, záznam zvuku, přehrávání hudby, videí, filmů, předpověď počasí, sportovní tracker. Některé chytré hodinky mají dokonce nenápadný fotoaparát a měřič tepové frekvence. Bránu do světa aplikací otevírají chytré hodinky s operačním systémem Android, do kterých můžete nainstalovat stovky přídavných aplikací z Obchodu Play. S hodinkami disponujícími Wi-Fi či 3G připojením k internetu můžete nenápadně brouzdat na internetu a sociálních sítích. Nejen milovníci pohybu určitě ocení funkci GPS, díky které můžete v hodinkách používat mapu, navigaci a sledovat s velikou přesností své sportovní výkony.
 
 

Jazyk

Na českém trhu se objevuje několik distributorů, jež nabízí hodinky bez českého jazyka. Některé modely s češtinou však opravdu sehnat nelze. Co se týká následného dojmu z používání, ikonky jsou povětšinou velice přehledné a jasné. 
 
 

Oprava, vrácení 

Jedná se o spotřební zboží a buďte si proto jistí, že Vám nevydrží celý život. Technologie se vyvíjejí a aktualizují. Zjistěte si, jestli obchod, kde jste hodinky zakoupili, model umí opravit, nebo nabízí variantu výměny. 
 
 

Voděodolnost

Velice důležitým faktorem při výběru hodinek je jistě také stupeň voděodolnosti. Jak už to totiž bývá, hodinky se do styku s vodou dostanou opravdu často. Je proto lepší volit ty modely, jež jsou resistentní alespoň proti dešti a stříkající vodě. Na trhu je však mnoho modelů, které jsou zcela vodotěsné. 
 
 

Displej 

Displej je základem chytrých hodinek. Při výběru dbejte na čitelnost na slunci. Jemnost či podání barev zde nehraje takovou roli. Nejrozšířenější je displej IPS, u dražších hodinek se však můžete setkat s OLED či AMOLED. 
 
 

Hardware 

Pro plynulý chod chytrých hodinek není důležité, co je napsáno na papíře. Mnohem důležitější je plynulý a bezproblémový chod. 
 
 
Porovnat chytré hodinky